Aktivity, které se uskutečnily v minulém období, jsou na minulých stránkách naší školy (www.gsos.cz) v odkaze: Polytechnické vzdělání

Letošní aktivity budou uvedeny na této stránce.

2022/23

Krajské kolo Astronomické olympiády

Dne 21. 1. 2023 bylo zahájeno krajské kolo Astronomické olympiády pro kategorii CD, EF, GH. Odkaz na zadání krajského kola je zde: https://olympiada.astro.cz/202223_krajske.html

Úspěšní řešitelé školního kola dostali ve školním mailu přihlašovací údaje. Krajské kolo probíhá online  do 17. 3. 2023.

Pokud budete mít problémy s přihlášením, informujte se v kabinetu fyziky u H. Hůlové.

Exkurze do světa vědy a techniky

29. 11. se žáci chemického semináře zúčastnili exkurze ve Světě vědy a techniky v Ostravě.

Prohlédli si exponáty ve stálé expozici a v chemické laboratoři dokazovali přítomnost chemických prvků plamenovými zkouškami a srážecími reakcemi.

Fota.

 

Finále logické olympiády

V pondělí 28. 11. proběhlo v Poslanecké sněmovně v Praze finále Logické olympiády, kde v kategorii B postoupili mezi 65 nejlepších (z 22 tisíc soutěžích) tři naši žáci.

Antonín Zemek ze 3. O obsadil 21. místo, Tomáš Kornel ze 4. O byl 33. a Karel Drozd ze 4. O skončil na 49. místě.

Náboj – mezinárodní soutěž

Tři naše týmy se zúčastnily mezinárodní soutěže Náboj Junior, určené pro žáky základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

Naše týmy soutěžily ve Frýdlantě n. O., kde se soutěže účastnilo celkem 27 týmů.

V České republice se celkem účastnilo soutěže 271 týmů.

V Eropě se soutěže účastnilo celkem 1 392 týmů z Belgie, Česka, Španělska, Francie, Chorvatska, Nizozemska, Polska a Slovenska.

Tým ve složení Tomáš Kornel, Pavel Křivý, Antonín Zemek a Hugo Gurňák obsadil ve Frýdlantě n. O. 1. místo (z 27 týmů), v České republice byl na 11. místě z 271 týmů a v Evropě skončil na 23. místě (z 1 392 týmů).

Tým ve složení Martin Pravec, Jakub Macura, Robin Franek a Oliver Dyl skončil ve Frýdlantě n. O. na 2. místě (z 27 týmů), v České republice byl na 82. místě z 271 týmů a v Evropě skončil na 177. místě (z 1 392 týmů).

Tým ve složení Jakub Ševčík, Michaela Opělová, David Gřundil a Vít Jezerský skončil ve Frýdlantě n. O. na 6. místě (z 27 týmů), v České republice byl na 150. místě z 271 týmů a v Evropě skončil na 445. místě (z 1 392 týmů).

Fota.

Výsledky školního kola Astronomické olympiády:

Do školního kola se zapojilo 105 žáků z toho bylo 56 úspěšných řešitelů.

 

Kategorie AB

 1. Matěj Pobucký 4.A
 2. Vojtěch Frydrych 4.A
 3. Lukáš Bubík 4.A

Kategorie CD

 1. Erik Bernardos 1.A
 2. Jana Sochorová 1.B
 3. -5. Lucie Marciňová 1.A,  Elen Budinská 1.B , Tomáš Rybák 1.B

Kategorie EF

 1. Pavel Křivý 4.O
 2. Tomáš Kornel 4.O
 3. Jan Vondrouš 4.O

Kategorie GH

 1. Samuel Petr Dezort 2.O
 2. Barbora Zárubová 2.O
 3. Marek Škapa 2.O

Zatmění Slunce

Dne 25. 10. proběhlo v areálu naší školy pozorování částečného zatmění Slunce. Pro žáky byly připraveny brýle se speciálními slunečními filtry, svářečská sklíčka a dírková komora na projekci zatmění Slunce. Akce začala v 11:30 a trvala do posledního okamžiku, tedy do 13:20. I přes nepříznivou předpověď počasí jsme měli po celou dobu pozorování jasnou oblohu. Pozorování tedy trvalo 2 hodiny během kterých se vystřídaly všechny přítomné třídy. Žáci si uvědomili jaké je postavení Slunce a Měsíce při zatmění Slunce, v jaké fázi se Měsíc nachází. Někteří zatmění sledovali poprvé. Mnozí se snažili zatmění vyfotit přes filtr a byli jsme překvapení některými zdařilými fotografiemi.

Příští částečné zatmění můžeme pozorovat z naší zeměpisné polohy až v březnu 2025.

Fotodokumentace zde:

Záznamy z akce poskytli žáci: Lukáš Ručka, Robin Franek, Eliška Špačková a Karolína Kulhánková. Děkujeme.

Velký svět techniky – exkurze 1.O

Dne 16.9 proběhla exkurze třídy 1.O ve Velkém světě techniky v Ostravě. Žáci byli rozdělení na dvě skupiny. Větší skupina žáků se rozhodla pro program Roboti v denním životě, kde sestavovali a programovali malé roboty. Druhá skupinka zvolila kreativní program Linoryt, kde se seznámili s technikou suché jehly a linorytem.