V rámci projektu „Mladý vědec 2023“ Tomáš Urbánek, Adam Šopek a Lluch Pavliková Ainoa prezentovali své experimenty na konferenci mladých vědců. Aktivita byla realizována v rámci dotačního programu MŠMT Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2023.
8.12.2023 Den 1 v Olomouci, bez sněhu. Konference – prezentace experimentů.
9.12.2023 Den 2 v Olomouci
Sobota dopoledne – workshopy Cesta za duhou, Pyrofosforické železo, Hudební nástroje


Sobota odpoledne – centrum Olomouce
Olomouc je šesté nejlidnatější město v Česku 101 825 (2023), ležící na řece Moravě. Viděli jsme Sloup Nejsvětější Trojice (32 m vysoký barokní sloup) zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na Horním náměstí jsme si prohlédli kašnu bájného zakladatele města Olomouce Caesara, Herkulovu kašnu a novodobou kašnu Arionovu. Dolní náměstí zdobí kašna Jupiterova a nejstarší olomoucká kašna Neptunova z roku 1683.
Obdivovali jsme radnici s orlojem, vánoční trhy, kluziště, obchod s olomouckými tvarůžky, byli jsme na kolotoči, zazvonili na Zvoničce pro štěstí…
Z duchovních památek jsme si prohlédli kostel sv. Mořice. Kostel se pyšní neobyčejnými varhany. Rozšířené varhany patří k největším varhanám v Evropě, mají pět manuálů, 95 rejstříků a 7884 píšťal. Nás zaujal vystavený betlém. A byla nám zima, sněžilo.


Sobota večer – Úniková hra – Olomouc. Tomáš Urbánek, Adam Šopek a Lluch Pavliková Ainoa na konferenci mladých vědců.

10.12.2023 Den 3 v Olomouci
Neděle ráno – balíme se, vydatně snídáme, venku sněží, loučíme se s novými kamarády, odhazujeme sníh a vyrážíme zpět do Frýdku-Místku. Mladý vědec 2023 skončil.